Etykiety to sposób na oznaczenie produktu. W dzisiejszych czasach firmy rywalizują designem swoich etykiet, ponieważ niejednokrotnie jest to sposób na wyróżnienie marketingowe produktu. Dowiedz się, jakie wyróżniamy rodzaje etykiet, i z jakich materiałów są one wykonane.
Rodzaje etykiet
Etykiety mogą się od siebie różnić kształtem, rozmiarem, a także materiałem, dlatego należy je dostosować do indywidualnych wymagań projektowych. Najczęściej wybieranym kształtem jest jednak prostokąt. Na taką decyzję ma niewątpliwie to, że są łatwe w projektowaniu, ponieważ nie wymagają specjalnych wykrojników. To sprawia, że właśnie etykiety o prostokątnym kształcie są produkowane częściej. Na rynku są również dostępne inne kształty takie jak okrągłe, falowane i owalne etykiety. Etykiety mogą się od siebie różnić również kolorem. Obecnie zyskuje na popularności minimalizm, dlatego można zaobserwować częściej białe tło i czarne napisy. Właściciele mniej standardowych produktów wybierają jednak opcję ciemnego tła i białych lub kolorowych napisów. Wszystko zależy jednak od identyfikacji wizualnej marki. To pod tym kątem należy dobrać kolorystykę, a także uwzględnić w tym procesie przeznaczenie produktu.
Rodzaje etykiet – podział pod względem zastosowanych materiałów
Materiały wykorzystane do zaprojektowania etykiety mogą być różne, dlatego jest to kolejne kryterium, które należy wziąć pod uwagę, pisząc o rodzajach etykiet. Wyróżniamy następujące rodzaje materiałów do wykonania etykiet:
- Folia PP – najczęściej stosuje się ją do oklejania opakowań spożywczych, odzieży, wyposażenia wnętrz i opakowań reklamowych.
- Folia PE – najczęściej służy do oklejania opakowań spożywczych, odzieży, wyposażenia wnętrz i opakowań reklamowych.
- PET – najczęściej są wykorzystywane do obklejania pojemników zawierających chemikalia, powierzchni sztucznych, metalowych, a także lakierowanych.
- Akryl – z niego powstają akrylowe etykiety, z których produkowane plomby gwarancyjne, schematy połączeń lub etykiety informacyjne.
- Winyl – wyróżnia elastyczność polegająca na umiejętności dopasowania się do każdego opakowania pod wpływem temperatury.