W efektywnej pracy rolniczej liczy się nie tylko doświadczenie, wiedza, czy posiadanie odpowiednich narzędzi i pojazdów, ale także zdolność do odpowiedniego magazynowania swoich plonów oraz rozlokowania swojej hodowli. Trzeba mieć miejsce do składowania maszyn oraz do przechowywania półproduktów potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia gospodarstwa jest hala rolnicza. Jak projektowane są dobre hale rolnicze oraz na co zwrócić uwagę podchodząc do stawiania takiej hali we własnym gospodarstwie rolnym?
Jak powinna być zaprojektowana hala rolnicza?
Dobrze zaprojektowana hala rolnicza musi maksymalizować wydajność produkcji rolnej, a także przyczyniać się do poprawienia konkurencyjności gospodarstwa rolnego. Powinna być to konstrukcja bezpieczna, odporna na działanie czynników środowiskowych, a także ognioodporna. Musi zapewniać komfort pracy oraz bytowania w niej zwierząt hodowlanych.
Projektowanie hali rolniczej rozpoczyna się od ustalenia potrzeb konkretnego gospodarstwa rolnego. Konieczne jest ustalenie, gdzie mają znajdować się otwory wentylacyjne, gdzie będzie ogrzewanie, gdzie będą znajdowały się wejścia oraz okna. Należy odpowiedzieć sobie na pytania: jak hala ma być usytuowana względem stron świata? Dobry projektant stworzy nam szkic, który będzie uwzględniał nie tylko nasze potrzeby oraz możliwości finansowe, ale także zaproponuje nam całkowicie innowacyjne rozwiązania.
Komu zlecić projektowanie hali rolniczej?
Aby nasze nadzieje na zbudowanie funkcjonalnej hali rolniczej spełniły się, należy zaufać firmie, która ma doświadczenie w projektowaniu tego typu obiektów. Należy zwrócić uwagę na to, że nie każde biuro projektowe lub firma wykonawcza będzie nadawała się do realizacji tego typu przedsięwzięć właśnie przez brak znajomości specyfiki materiałów lub potrzeb rolników. Na rynku znajdziemy firmy, które są wyspecjalizowane wyłącznie w stawianiu hal: zarówno rolniczych, jak i magazynowych. Warto zaufać fachowcom właśnie z takich miejsc, aby mieć pewność, że są to osoby, które przygotują nam coś trafionego w nasze potrzeby.
Stalowe hale rolnicze
Nowoczesne hale rolnicze powstają głównie ze stali (patrz: Kobexstal). Są one lepsze niż tradycyjne namioty, bo zapewniają lepszą izolację cieplną. Stalowe hale rolnicze są też tańsze w budowie oraz w utrzymaniu niż murowane obiekty tego typu. Stalową konstrukcję buduje się szybko. Stal zapewnia również najlepszą optymalizację kosztów: hale rolnicze stalowe są po prostu tanie. Jednocześnie, ze stali można zrealizować dowolny projekt, w przeciwieństwie do budowy hal z takich materiałów jak drewno, czy beton.