Dywan – kupować czy nie kupować

0
752
Dywan

Decydując się na remont albo urządzanie mieszkania musimy się liczyć z podejmowaniem wielu decyzji. Na jaki kolor ścian się decydujemy, czy chcemy tapetę czy farbę, jakie meble, podłogi, dekoracje. Jedną z popularnych i nie wychodzących z mody dekoracji jest dywan. Na przestrzeni lat zmieniały się gusta ludzi, więc co za tym idzie zmieniały się również wzory, kolory dywanów. Rozwój techniki spowodował, że na rynek wprowadzono różne syntetyczne gatunki dywanów. Każdy człowiek jest więc w stanie znaleźć coś dla siebie. Zachodzi jednak pytanie, czy chcemy dywan w naszym mieszkaniu. Tak jak ze wszystkim, opinii w tej sprawie jest bardzo dużo i myślę, że każdy musi podjąć w tej sprawie osobistą albo rodzinną decyzję.

Konsekwencja wyboru dywanu

Posiadanie dywanu w mieszkaniu z pewnością wiąże się z dodatkowa pracą. Oprócz wycierania podłogi dochodzi nam regularne odkurzanie i czyszczenie dywanu. Co za tym idzie, konieczne jest nabycie odkurzacza, na który, co nie zawsze jest proste, trzeba znaleźć miejsce w domu.

Zanim zakupimy dywan lub chodnik to dobrze byłoby poświęcić czas na przeanalizowanie różnych opcji do wyboru. Musimy wiedzieć czy chcemy się zdecydować na dywan naturalny czy syntetyczny.

Dywan naturalny lub syntetyczny

Wśród materiałów naturalnych można zdecydować się na dywan z wełny, jedwabiu, bawełny czy skóry. Wśród syntetycznych dywanów do wyboru jest szeroki wachlarz dywanów poliestrowych, akrylowych, polipropylenowych, wiskozowych. Każdy wybór ma swoje mocne i słabe strony. Przykładowo, możemy marzyć o dywanie shaggy, który cechuje się grubym, pięknym, wysokim włosiem, ale jeśli posiadamy zwierzęta, to niekoniecznie, po paru miesiącach użytkowania, bylibyśmy zadowoleni z tego wyboru. Inaczej ma się sprawa, jak nie mamy zwierząt, a dywan tego typu planujemy rozlokować w sypialni. Okaże się wtedy bardzo trafnym wyborem, i za każdym razem, kiedy będziemy na niego stawać, poczujemy komfort i zadowolenie z zakupu. Podobnie ma się rzecz z przyciągającymi oko, miękkimi dywanami wełnianymi. Trzeba wiedzieć jak je czyścić, ponieważ szkoda byłoby z powodu złego czyszczenia zmarnować pieniądze, które wydaliśmy. Z drugiej strony, jeśli wełniany dywan jest przemyślanym i świadomym wyborem, możemy się cieszyć jego zaletami przez lata.

Zalety dywanów we wnętrzach

Na jaki typ dywanu byśmy się nie zdecydowali, to każdy dywan przyczyni się do ocieplenia wnętrza, nada mu koloru, życia, poprawi wygląd. Poza tym dywan może wytłumić hałasy wychodzące z naszego mieszkania i dochodzące do naszego mieszkania. Kolejną zaletą jest to, że jeśli nasza podłoga nie jest w idealnym stanie, to gustownie dobrany dywan, przyczyni się do ukrycia tych mankamentów. Z kolei gdybyśmy zainwestowali w piękną podłogę, którą chcemy się nacieszyć, to dywan niestety nam to uniemożliwi. Wtedy można rozważyć ewentualność kupienia małego, nie zasłaniającego całej podłogi dywanu. Jeśli chodzi o salon, to dość często spotyka się dywan pod stołem, najlepiej żeby był tego samego kształtu co blat. Tutaj trzeba jednak pamiętać, o jego regularnym czyszczeniu lub praniu, ponieważ podczas spożywania posiłków, co jakiś czas okruchy spadają na ziemię. Kolejną trudnością, może się okazać wybór na jaki kolor i wzór się zdecydować. Jeśli mamy przyjaciela, który potrafi estetycznie dopasować kolory w całym wnętrzu, to warto skorzystać z rady kogoś takiego. Dzięki temu uda się nam dokonać zakupu dywanu, który będzie ozdobą, a nie takiego, który będzie raził oko każdego, kto wejdzie. Poza tym dobrze jest już przed zakupem wiedzieć, jakie wymiary dywanu nas interesują. Najlepiej byłoby dobrze znać wymiary pomieszczenia, w którym ma on stanowić praktyczna ozdobę. Uchroni nas to przed rozczarowaniem po zakupie. Dzięki temu kupimy dywan odpowiedniej wielkości, który nie przytłoczy swoimi wymiarami pomieszczenia.

W dzisiejszych czasach, ktoś, kto cierpi na alergie, nie musi na starcie rezygnować z decyzji o kupnie dywanu. Bardziej może poświęcić czas, na przeanalizowanie, jaki rodzaj i gatunek dywanu nie będzie wpływał na jego uczulenie. Poza tym, chociaż to prawda, że w dywanie zbiera się kurz i roztocze, to jeśli mielibyśmy postanowienie, że będziemy regularnie go czyścić i odkurzać, można przemyśleć sprawę i zakupić taki rodzaj dywanu, który jak najmniej uczula.

Poza tym, kolejna decyzją, która wymaga rozważenia, jest przemyślenie, w jakich pomieszczeniach chcemy dywan, a w jakich absolutnie nie. Ułatwiłoby to znacząco wybór między innymi koloru i wzoru. W pomieszczeniach, w których częściej dochodzi do zabrudzeń, można albo pominąć zakup dywanu albo zdecydować się na taki, który będzie łatwo wyczyścić

Decyzja o zakupie dywanu, nie polega tylko na stwierdzeniu kupujemy czy nie kupujemy. Trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, jak na przykład, ile pieniędzy chcemy przeznaczyć na zakup, jak duży ma być dywan, gdzie go chcemy mieć, na jaki materiał się zdecydować, jak najlepiej go czyścić, jaki wzór i kolor odpowiada wszystkim domownikom. Podsumowując, jeśli określimy jaka potrzebę ma spełnić dywan, na przykład, czy tylko dekoracyjną, czy użytkową, czy ma ukrywać mankamenty na podłodze, to wtedy jesteśmy w stanie dokonać trafniejszego wyboru czy decydować się na dywan, a jeśli tak, to na jaki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here