Torebki, reklamówki czy worki wykonane z tworzyw sztucznych towarzyszą nam w wielu dziedzinach codziennego życia, przede wszystkim dzięki twemu, że ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Le-mar.pl to producent woreczków foliowych, wykorzystujący wyłącznie surowce najwyższej jakości, dzięki czemu produkowane woreczki są solidne i trwałe, nadające się do wielokrotnego wykorzystania.
Użytkowanie i przetwarzanie foliowych woreczków
W ostatnim czasie korzystanie z toreb wielorazowego użycia jest bardzo popularne, nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również dla ochrony środowiska naturalnego. Woreczki wykonane z tworzyw sztucznych są nie drogie, a przy tym bardzo wygodne w użytkowaniu.
Choć stosowanie foliowych woreczków ma naprawdę wiele zalet, ich obecność i powszechna dostępność generuje również pewnego rodzaju zagrożenia, przede wszystkim dla stanu środowiska naturalnego. Problem jest dość duży, bowiem w przeciwieństwie do wielu innych materiałów syntetycznych, woreczki foliowe w dalszym ciągu zbyt rzadko poddawane są biodegradacji. W efekcie czego folia rozpada się na małe elementy, których wyzbieranie ze środowiska jest coraz trudniejsze wraz z upływem czasu. Na szczęście duża część firm zajmujących się produkcją foliowych opakowań doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też coraz częściej stosują specjalne mieszanki tworzyw sztucznych, które znacznie szybciej i efektywniej rozpadają się w glebie. Co prawda takie opakowania foliowe są nieco droższe, jednak można wykorzystać je wielokrotnie, a przy tym sprzyjają środowisku, co jest niezwykle istotne w czasach, gdy nadmiar śmieci stanowi poważny problem.
Jak przetwarzane są woreczki foliowe?
Aby reklamówki plastikowe mogły zostać poddane ponownemu przetworzeniu, w pierwszej kolejności muszą zostać odpowiednio posegregowane, czyli po prostu trafić do stosowanego pojemnika, w którym znajdą się takie same odpady.
Kolejny etap to mechaniczne oczyszczanie plastiku – jak wiadomo, do recyklingu trafiają nie tylko woreczki foliowe, ale i inne odpady z tworzyw sztucznych. Dopiero po tym można poddać go kolejny procedurom, pozwalającym na ponowne wykorzystanie tego materiału.
Plastikowe odpady najczęściej przetwarzane są ponownie na opakowania, worki na śmieci, butelki czy folie. Coraz częściej jednak powstają z nich również i inne produkty. Coraz częściej tworzywa sztuczne stosowane są przy produkcji odzieży, głównie płaszczy, kurtek, bluz polarowych czy śpiworów. Plastik w odpowiednich procesach przetwarzany jest na włókna, stosowane w produkcji odzieży.
Coraz częściej przetworzony plastik dodawany jest do tam okiennych PVC, płyt termoizolacyjnych czy ekranów dźwiękoszczelnych. Warto przy tym zaznaczyć, że nawet wielokrotnie poddany recyklingowi plastik nie traci swoich właściwości, za to uchroniony przed wysypiskiem śmieci w dalszym ciągu może być użytkowany, bez zbędnego zanieczyszczania środowiska.