Ile powinien przybierać na wadze noworodek?

0
1352
ile powinien przybierać na wadze noworodek

Dzieci w okresie niemowlęctwa powinny być objęte ścisłą opieką lekarską. Wskazuje się, iż w tym czasie noworodek jest szczególnie narażony na choroby i infekcje. Nie należy jednak przesadzać z sprawowaniem nad dzieckiem nadmiernej opieki. Często młodzi rodzice, ze względu na fakt, iż urodziło się ich pierwsze dziecko, w każdym niepokojącym objawie dopatrują się poważniejszego schorzenia. Warto mieć na uwadze, iż naturalne jest, iż noworodek znajduje się w fazie intensywnego rozwoju, przez co mogą wystąpić u niego przejściowe wahania wagi. Z pewnością nie jest to objaw niepokojący, bowiem każde dziecko dorasta inaczej. Tym samym nie można jednoznacznie powiedzieć, ile powinien przybierać na wadze noworodek. Istnieją co prawda pewne wytyczne opracowane przez Światową Organizację Zdrowia, jednakże mają one charakter generalny i ciężko jest je odnieść do każdego dziecka. Dlatego zdecydowanie lepiej jest samodzielnie określić, czy noworodek rozwija się w sposób prawidłowy.

W pierwszej kolejności warto mieć na uwadze, iż po porodzie dziecko traci na wadze. Wynika to z faktu, iż stopniowo przyzwyczaja się ono do warunków panujących poza ustrojem matki. Tym samym nie jest to w żadnej mierze objaw niepokojący. Utrata wagi wynosi przeważnie około pół kilograma. Po upływie dwóch tygodni od dnia porodu waga dziecka powinna w pełni się unormować. Czasami zdarza się, że że dziecko waży znacznie więcej. Jest to dobra wiadomość dla rodziców, bowiem ich pociecha stanie się bardziej odporna na choroby sezonowe i infekcje. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że dalszy przyrost masy powinno weryfikować się w odstępach miesięcznych. Zdecydowanie należy unikać działań polegających na codziennym ważeniu dziecka. W zupełności wystarczające jest dokonanie pomiaru raz na miesiąc. Uzyskany wynik warto wpisywać w specjalny kalendarzyk, aby uzyskać porównanie wagi dziecka w poszczególnych miesiącach życia.

Na ogół noworodek przybiera około pół kilograma wagi w skali miesiąca. Należy wskazać, iż miernik ten odnosi się wyłącznie do chłopców. Dziewczynki, ze względu na odmienną specyfikę dojrzewania, przybierają na wadze około 400 gramów w ciągu trzydziestu dni. W praktyce zdarzają się jednak znaczne odchylenia od wskazanych wyżej norm. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, iż metabolizm poszczególnych dzieci jest zróżnicowany i w głównej mierze zależy od genów. Osoba, która w przyszłości będzie miała posturę asteniczną, z reguły w okresie niemowlęctwa szybko przybiera na wadze. Tendencja ta jest obecna aż do czwartego roku życia – później przyspieszony obieg materii sprawia, że dziecko jest bardzo chude. Odwrotna zależność występuje w przypadku niemowląt, które w przyszłości będą miały tendencje do tycia. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż rodzice nie mają na tą tendencję jakiegokolwiek wpływu. Nie rodzi to jednak żadnych problemów, bowiem z czasem waga każdego dziecka normalizuje się, przez co nie odstaje ono od rówieśników.

Do sprawdzania wagi dziecka najczęściej wykorzystywane są wagi dla niemowląt. Trzeba mieć na uwadze, iż budowa takiego urządzenia pozwala na uzyskanie precyzyjnego pomiaru. Nie warto w tym zakresie stosować prostych wag domowych, bowiem mogą one wskazywać znacznie zawyżone wartości. Stosownych pomiarów może również dokonać lekarz pierwszego kontaktu, który został przypisany do danego dziecka. W przypadku, gdy waga niemowlęcia będzie zbyt niska, może okazać się konieczne wdrożenie optymalnej diety. Jest ona bogata w węglowodany i proteiny, które mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia prawidłowego rozwoju dziecka. Jeżeli i te zabiegi nie pomogą, konieczne może okazać się leczenie szpitalne. Na szczęście takie przypadki należą do rzadkości – niedowaga nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia noworodka. Warto jednak, z uwagi na dynamiczny proces rozwoju dziecka, skrupulatnie obserwować wszelkie zmiany jego ciała. Pozwoli to na błyskawiczne wdrożenie działań, których celem będzie zapewnienie prawidłowości procesu dojrzewania noworodka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here