Ile rośnie trawa

0
1797
ile rośnie trawa

Dbałość o stan ogrodu jest kluczowa dla wszystkich osób, które chcą, aby ich nieruchomość była atrakcyjna wizualnie. Nie bez powodu wskazuje się, że najważniejsza jest bujna i delikatnie przycięta trawa. Jej gęstość czasami pozostawia wiele do życzenia, dlatego niezbędne jest jej regularne koszenie oraz dokonywanie innych zabiegów pielęgnacyjnych. Niestety, czasami istnieje konieczność wykonania robót ziemnych, które sprawiają, że stan trawnika jest opłakany. Wówczas niezbędne jest posianie trawy na nowo.

W sklepach ogrodniczych można zakupić nasiona rozmaitych gatunków traw. Dużą popularnością cieszą się rośliny wieloletnie, które kwitną w rozmaitych kolorach – począwszy od fioletu, skończywszy na intensywnej czerwieni. Warto jednak sprawdzić, czy dany rodzaj trawy nadaje się do siania w lokalnych warunkach. Na szczęście możliwe jest również sięgnięcie po rośliny mrozoodporne, które są wytrzymałe na szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych.

Niezwykle ciężko jest jednoznacznie ocenić ile rośnie trawa

trawa

Wszystko jest zależne od jej gatunku jak również od podłoża, na której jest uprawiana. Wskazuje się, że najlepsze rezultaty można osiągnąć poprzez skorzystanie z mieszanek idealnie dopasowanych do danego rodzaju gruntów. Na ziemiach bagnistych doskonale sprawdzają się niewielkie trawy torfowe, które z powodzeniem mogą rosnąć nawet przez dziesięć lat. Niezbędne jest jednak dokonywanie odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych.

Największe znaczenie ma regularne nawożenie świeżo kiełkujących ziaren trawy. Dobre rezultaty przynosi uzdatnianie za pomocą końskiego łajna lub innego rodzaju nawozu naturalnego. Zdecydowanie należy zaniechać stosowania nawozów syntetycznych, jak również sztucznych środków ochrony roślin. Zawierają one wiele szkodliwych substancji, które nie tylko zatrzymują rozrost trawnika, ale również negatywnie wpływają na jego gęstość. Dlatego zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, które w ogrodnictwie stosowane są od wieków.

W wielu gospodarstwach domowych stosuje się trawę w rolkach. Jest to innowacyjne rozwiązanie, które zapewnia możliwość błyskawicznego ułożenia gotowego trawnika. W sklepach ogrodniczych z powodzeniem można zakupić odpowiednie rolki, które wystarczy wyłożyć na lekko przekopanym gruncie. Konieczne jest jednak zapewnienie odpowiedniej wysokości wykopów. Jakiekolwiek nierówności poskutkują nierównomiernym rozłożeniem trawnika, dlatego warto przyłożyć się do precyzyjnego kopania. Na ogół jednak możliwe jest skorzystanie z glebogryzarki.

Takie urządzenie zapewnia równomierne rozmieszczenie świeżo wykładanego trawnika. Pomocne może okazać się również skorzystanie z poziomicy. Trawa w rolkach powinna być optymalnie pielęgnowana. Podstawową kwestią jest równomierne podlewanie. Nie warto czynić tego ręcznie, bowiem mogą powstać znaczne dysproporcje w zakresie gęstości trawnika. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem wydaje się być zamontowanie zraszaczy. Urządzenia tego typu mogą być w pełni zautomatyzowane, co wiąże się z dużą dozą komfortu i wygody dla użytkownika.

kosiarka

Na porost trawy dobrze wpływa również zapewnienie optymalnego nasłonecznienia. Na ogół nie ma z tym większych problemów, jednakże rośliny takie jak drzewa czy krzewy często utrudniają dostęp promieni słonecznych do pewnych rejonów trawnika. W takiej sytuacji najlepsze rezultaty można osiągnąć poprzez przycięcie zwisających gałęzi. Warto mieć na uwadze, że w przypadku wycięcia ponad 30% korony drzewnej konieczne jest uzyskanie zezwolenia.

Natomiast w przypadku krzewów dokonywanie zabiegów pielęgnacyjnych jest w zasadzie dowolne. Dobrze nasłoneczniony trawnik powinien rosnąć w bardzo szybkim tempie. Warto mieć na uwadze, że w okresie suszy niezbędne jest zapewnienie optymalnego przepływu wody. Można do tego wykorzystać wspomniane już zraszacze, jak również nawodnić trawnik przy użyciu szlaucha. Nie zaleca się natomiast stosowania konewek, bowiem taki zabieg pielęgnacyjny jest niezwykle czasochłonny, a uzyskane rezultaty będą dalekie od ideału.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here