Ile pali samochód

0
1315
ile pali samochód

Koszty paliwa to główne koszty związane z eksploatacją samochodu osobowego. Wielu kierowców przy zakupie pojazdu dokładnie sprawdza, ile będzie on palić. Niższe spalanie to niższe rachunki na stacji benzynowej!

Producenci sprzedający samochody nowe podają w swoich prospektach informacyjnych dokładne dane o tym, jakie jest ich spalanie. Informacje tego typu można znaleźć także dla samochodów używanych – dostępne są one w internecie.

Warto jednak zaznaczyć, że to, ile pali samochód, zależne jest od szeregu różnych czynników, które dotyczą nie tylko samej jednostki napędowej, ale również całego pojazdu i kierowcy, który go prowadzi.

Ilość spalanego paliwa zależna jest między innymi od poniższych czynników:

– rodzaju silnika samochodu
– pojemności silnika samochodu
– ciężaru samochodu
– stanu technicznego samochodu
– stylu jazdy kierowcy
– pory roku i pogody

Jak zatem sprawdzić, ile samochód spala paliwa? W jaki sposób można zmniejszyć spalanie, aby zaoszczędzić pieniądze? Sprawdź teraz!

Obliczenie spalania paliwa – to proste!
Dane dotyczące spalania podawane przez producentów samochodów najczęściej są zaniżone. W związku z tym należy wziąć poprawkę na to, że auto będzie spalało więcej paliwa. Najlepiej zatem samodzielnie obliczyć, ile paliwa będzie spalał pojazd. W jaki sposób można to zrobić?

Najprostsze zadanie posiadają ci kierowcy, którzy mają komputery pokładowe. Tego typu urządzenia podają spalanie paliwa na bieżąco, dlatego kierowca może mieć stały podgląd na aktualne wyniki. Dodatkowo, komputer może podawać średnie spalanie na określonym dystansie.

w aucie

W przypadku, gdy pojazd nie jest wyposażony w komputer pokładowy prezentujący spalanie paliwa, wówczas można wykonać obliczenia samodzielnie. W tym właśnie celu najłatwiej zastosować specjalne kalkulatory dostępne online. Aby dowiedzieć się, ile paliwa samochód spala średnio na 100 km, należy wprowadzić do kalkulatora informacje o spalonym paliwie w litrach oraz o liczbie przejechanych kilometrów. Można dodać także informację o cenie litra paliwa, co pozwoli na wyliczenie kosztów przejechania danego dystansu.

Jakie auta palą mniej, a jakie więcej paliwa?

Najmniejsze zapotrzebowanie na paliwo posiadają samochody miejskie, z małymi silnikami benzynowymi. W tym przypadku spalanie może wynosić nawet poniżej 4 litrów na 100 km. Samochody większe spalać mogą około 5-7 litrów na 100 km. Największe spalanie posiadają auta duże, wyposażone w mocne silniki, w tym także samochody starszej generacji. Tutaj spalanie może wynieść nawet powyżej 8-10 litrów na 100 km.

Wobec tego wtedy, gdy kierowca nie chce płacić za paliwo dużych kwot, powinien pamiętać o tym, aby wybrać dla siebie pojazd spalający jak najmniej.

Jak spalać mniej paliwa i oszczędzać?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, spalanie paliwa jest zależne od wielu czynników. Kierowca posiada przy tym wpływ na znaczną część z nich, dlatego też może sam obniżyć zużycie paliwa w swoim samochodzie. O czym warto pamiętać?

Bardzo duże znaczenie ma styl jazdy. Obecnie promowany jest tak zwany eco-driving, który pozwala na znaczne zmniejszenie ilości spalanego paliwa – nawet o 20-30 proc.!

samochód

Kierowca, który chce zaoszczędzić na paliwie, powinien pamiętać o tym, aby:
– nie prowadzić pojazdu agresywnie – płynnie zmieniać prędkość, nie hamować ostro, nie przyspieszać za szybko
– obserwować stale sytuację na drodze, aby dostosować prędkość, wybierać właściwe pasy jazdy
– korzystać z najwyższego biegu, na którym obroty są najniższe
– włączać klimatyzację jedynie wtedy, gdy jest to konieczne
– wyłączać silnik samochodu podczas dłuższych postojów, na przykład na przejazdach kolejowych, przy ruchu wahadłowym

Warto też pamiętać o tym, że na spalanie ma wpływ ciężar pojazdu. Wożenie w nim niepotrzebnych, ciężkich rzeczy podnosi spalanie. Także należy sprawdzać regularnie ciśnienie ogumienia oraz sprawność hamulców – za niskie ciśnienie i niesprawne hamulce zwiększają zużycie paliwa.

Podsumowując, auto nie musi spalać dużo paliwa i generować wysokich kosztów. Dzięki tym poradom można sporo zaoszczędzić na stacji benzynowej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here