Ile trwa ruja u kota?

0
1746
ile trwa ruja u kota

Hodowla kota nie jest zadaniem łatwym. Należy pamiętać o tym, iż jest to bardzo specyficzne zwierzę, którego zaufania nie sposób zdobyć. Wskazuje się, że podjęcie odpowiednich działań w tym zakresie powinno odbyć się już od momentu, gdy kot został przyprowadzony do domu. Pomimo faktu, iż zwierzęta te na ogół są mało ufne, mają one słabość do osoby, która je karmi. Potrafią okazywać wdzięczność w najmniej spodziewanych momentach, dlatego wiele osób wprost mówi o tym, iż nie wyobrażają sobie życia bez kota.

Konieczne jest jednak zapewnienie mu odpowiednich warunków do swobodnej egzystencji. Podstawą jest oczywiście kuweta, bowiem do rzadkości należą sytuacje, w których koty wyprowadzane są na spacer. Jednocześnie warto zakupić dla niego szereg zabawek, które uatrakcyjnią mu codzienność. Nie jest to oczywiście konieczność, jednak znudzony kot może zacząć niszczyć sprzęty gospodarstwa domowego. Aby temu zapobiec, warto zapewnić mu rozrywkę na optymalnym poziomie.

Bardzo trudne jest utrzymywanie samicy kota. Wskazuje się, iż są one bardziej marudne niż samce. Sprawia to, że niejednokrotnie trzeba zmierzyć się z humorami zwierzęcia. Ponadto bardzo burzliwym okresem jest ruja, czyli gotowość kota do podjęcia aktywności seksualnej. Jego gruczoły wydzielają wówczas hormony, które przyciągają okolicznych samców. Bardzo ciężko jest wówczas odgonić tabuny innych kotów. Problemem jest również fakt, iż nierównowaga hormonalna zwierzęcia powoduje u niego problemy z wypróżnianiem. Innymi słowy, okres ten jest bardzo uciążliwy dla właściciela, dlatego warto wiedzieć, ile trwa ruja u kota. Najczęściej kończy się ona po upływie dwóch tygodni, jednak zdarzają się sytuacje, w których trwa ona zdecydowanie dłużej – nawet do kilku miesięcy. Wówczas niezbędne jest zapewnienie zwierzęciu optymalnego żywienia. Witaminy i mikroelementy, które zawarte są w klasycznej karmie dla kotów, często nie są wystarczające. Dlatego zdecydowanie warto sięgnąć po specjalistyczne preparaty dla zwierząt, które wspomogą jego organizm w walce z nierównowagą hormonalną.

Ze względu na fakt, iż ruja jest mocno uciążliwa dla właścicieli zwierząt, decydują się oni często na sterylizację kotów. Zabieg ten polega na usunięciu narządów rodnych przez weterynarza. Jest to rozwiązanie radykalne, jednakże niweluje problem całkowicie. Przed podjęciem decyzji w tym przedmiocie warto przeprowadzić wstępne badania. Może się bowiem okazać, iż kot podatny jest na infekcje i zakażenia. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej jest zaniechać wykonania omawianego zabiegu. Wtedy doskonale sprawdzają się specjalne środki hormonalne. Należy również mieć na uwadze, iż sterylizacja – zarówno fizyczna, jak i chemiczna – całkowicie pozbawia kota jego potencjału rozrodczego. Dlatego warto tą decyzję dobrze przemyśleć. Kwestia ta ma szczególne znaczenie dla kotów wystawowych z rodowodem, które powinny się rozmnażać, aby przedłużyć pewne cechy genetyczne występujące w kolejnych pokoleniach.

Po wykonanym zabiegu należy bardzo intensywnie opiekować się czworonogiem. Przede wszystkim konieczne jest zapewnienie mu ciepłego pomieszczenia, w którym może stale przebywać. Zbyt niska temperatura może zwiększyć ryzyko zakażenia, dlatego należy wykazać odpowiednie podejście w tej materii. Ponadto w wielu przypadkach konieczne jest stosowanie specjalnego kołnierza ortopedycznego. Ma on za zadanie utrzymać głowę kota w takiej pozycji, aby nie rozdrapywał on blizny po sterylizacji.

W przypadku wystąpienia u zwierzęcia jakichkolwiek anomalii zdrowotnych, należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza, który dokonał zabieg. Na ogół rany goją się bardzo szybko, jednak może się okazać, że niezbędne będzie dokonanie drugiej interwencji chirurgicznej. Wielu właścicieli kotów nie wyobraża sobie jednak sterylizacji kotów, dlatego okazują pełne wyrozumienie w okresie rui. Po jego upływie równowaga hormonalna kocicy wraca do normalności, przez co zachowuje się ona dokładnie tak jak wcześniej, nie nastręczając swojemu właścicielowi nadmiernych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here