Ile zarabia operator cnc

0
1353
cnc

Dzisiejsze przedsiębiorstwa wykonują prace zlecone wymagające niezwykłej precyzji i doskonałej znajomości maszyny wykonującej daną pracę. Skończyły się już czasy, gdy małą rzecz wykonywał wykwalifikowany rzemieślnik za pomocą ręcznej tokarki, długa i ostrego scyzoryka. Dziś kluczem do sukcesu przedsiębiorstw działających w tej branży są obrabiarki CNC i obsługujący je pracownik, dlatego fundamentalnym pytaniem dla osób robiących szkolenie CNC ile zarabia operator CNC i czy to jest nisza, w którą warto inwestować swój czas, zdolności.

Czym zajmuje się operator CNC?

Operator CNC bierze czynny udział w wytwarzaniu przedmiotów wymaganych dla specjalistycznych branż m.in. lotniczej, samochodowej, a niektórzy tworzą podzespoły do urządzeń medycznych, technologii satelitarnej czy podboju kosmosu. Dlatego to ile zarabia operator CNC zależy od branży dla której wykonuje swoją pracę. W swojej pracy operator CNC musi umieć obsługiwać maszynę z poziomu zaprogramowanego komputera. Steruje maszyną, dobiera odpowiednie materiały i stosowne narzędzia celem wykonania obróbki. Operator musi także umie ocenić działanie maszyny i zmodyfikować ustawienia zgodnie ze zleceniem. Ale nie każdy operator umie ustawić i przeprogramować obrabiarkę.

operator cnc

Dlatego tutaj zaczynają pojawiać się już konkretniejsze liczny i kwoty ile zarabia operator CNC umiejący przeprogramować obsługiwaną maszynę. Do tych zadań wymagana jest już wiedza specjalistyczna, którą wiele osób zdobywa na studiach wyższych technicznych. Wiedzę z zakresu obsługi użytkowania regulowania może przekazać nowemu pracownikowi inna osoba starsza stażem i doświadczeniem. Jednak już przy naprawach, programowaniu mówimy o czynnościach dodatkowych, za które pracodawca musi dodatkowo zapłacić, albo autoryzowanemu pracownikowi firmy zewnętrznej, albo przeszkolonemu do tego celu pracownikowi swojej firmy. Dlatego to ile zarabia operator CNC determinują jego umiejętności w tym programowanie, montaż, serwis maszyn i obrabiarek sterowanych numerycznie.

Operator CNC – jaka forma pracy

W obecnym stanie gospodarki ok. 95% osób pracujących na stanowisku operatora CNC posiada umowę o pracę. Przedsiębiorcy wychodzą z założenia, że warto mieć u siebie doświadczonego pracownika, który doceni pracę, stałą umowę niż osobę zatrudnioną w innym charakterze, której nie będzie zależało na jakości pracy, maszynie czy budowaniu marki firmy. Dlatego też to ile zarabia operator CNC w dzisiejszych czasach wpływa nie tylko kondycja finansowa przedsiębiorstwa, ale także to jak kadra zarządzająca zasobami ludzki podchodzi do realizacji celów swojej firmy.

Obrabiarki sterowane numerycznie to są urządzenia o gigantycznej wręcz wartości materialnej i finansowej. Często firmy biorą wielomilionowe pożyczki, czerpią z dotacji z UE, aby świadczyć najlepszej jakości usługi. Nie dopuszczają do obsługi tych maszyn ludzi z przypadku, a dbają o to, aby pracownik był przeszkolony, doświadczony i dobrze opłacany. Dlatego to ile zarabia operator CNC bywa uzgadniane już na początkowym etapie zatrudnienia pracownika, gdzie pracodawca określa warunki finansowe i dodatkowe gratyfikacje finansowe za odpowiednie umiejętności, posiadane certyfikaty, szkolenia czy umiejętności programowania urządzeń.

ile zarabia operator cnc

Wpływ na to ile zarabia operator CNC ma również jakość wykonanych przez operatora części. Gdy odsetek wytworzonych i odrzuconych przez kontrolerów jakości produktów spada, operator dostaje coraz to nowsze zadania. Dzięki czemu wzrasta jego prestiż w firmie, rośnie jego wynagrodzenie. Ponadto, wraz ze spadkiem produktów wadliwych wzrasta zysk przedsiębiorstwa i jego marka na rynku.

Wtedy na pytanie: Ile zarabia operator CNC może odpowiedzieć sam pracodawca, który doceniając wartość pracownika przyznaje mu co miesięczne, kwartalne premie, dotacje, dofinansowania kursów czy wypoczynku. Dlatego na to ile zarabia operator CNC składają się również czynniki poza finansowe w postaci karnetów na basen, grę w tenisa, wynajem domku czy hotelu należącym co pracodawcy w ciepłych krajach.

Na rynku operatorów CNC nie ma jednolitych stawek, lecz to ile zarabia operator CNC jest mediana średniej krajowej w tej branży wynosząca 3900 zł brutto. Operator CNC jest to zdecydowanie zawód przyszłości, na który warto stawiać wybierając szkołę czy branże zawodową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here