Co to jest krótkowzroczność i nadwzroczność?

0
351
Co to jest krótkowzroczność i nadwzroczność

Choroby oczu obejmują różnego rodzaju schorzenia, które powodują większy lub mniejszy dyskomfort w życiu. Bez względu na rodzaj występującej przypadłości wykonywanie codziennych zajęć może stać się stresujące i wymagać zwiększonej aktywności i uwagi. Może to prowadzić do wielu nerwowych sytuacji. Aby tego uniknąć, należy wykorzystać dostępne na rynku narzędzia, które wyostrzą pole widzenia zarówno z daleka, jak i z bliska. Jeżeli masz problemy ze wzrokiem i zastanawiasz się jaki rodzaj przypadłości ciebie dotyczy, dowiedz się, czym jest krótkowzroczność i dalekowzroczność. Zapraszamy do lektury.

Miopia – przyczyny i objawy

Krótkowzroczność jest bardzo powszechną wadą wzroku, która dotyka znacznego procentu populacji. Przyczyn tej choroby może być bardzo wiele, począwszy od uwarunkowań genetycznych, aż po prowadzenie niehigienicznego trybu życia, powodującego przeciążenie i zmęczenie wzroku. Długie przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem i wpatrywanie się w ekran komputera, laptopa lub smartfona, czytanie i pisanie z bliskiej odległości i brak aktywności fizycznej na świeżym powietrzu to najczęstsze przyczyny krótkowzroczności. Dotyka ona osób w każdym wieku i jest już rozpoznawana nawet we wczesnym dzieciństwie. Krótkowidz bardzo dobrze widzi przedmioty znajdujące się blisko, ale ma trudności z obiektami, leżącymi w oddali, które są nieostre i zamazane. Im większa wada wzroku tym zmniejsza się odległość wyraźnego widzenia. Objawami tej choroby mogą być bóle głowy i oczu, ogólne zmęczenie i rozdrażnienie.

Nadwzroczność – czym jest?

Hiperopia jest dość często spotykaną wadą wzroku, która objawia się dobrym widzeniem przedmiotów z daleka, zaś te położone z bliska są mało wyraźne. Przypadłość ta może dotyczyć już bardzo małych dzieci, ale przy niewielkim nasileniu może mijać samoistnie z wiekiem. Bardzo ważne jest jednak przeprowadzanie kontrolnych badań celem wykluczenia tego schorzenia. W niektórych bowiem przypadkach wada ta może się pogłębiać. Objawami dalekowzroczności są trudności z czytaniem i pisaniem z bliskiej odległości, co może powodować problemy w nauce oraz kłopoty z pracą przy komputerze i korzystaniem ze smartfona. Dalekowidz mruży oczy, odruchowo odsuwa przedmioty na dalszą odległość, odczuwa zmęczenie i napięcie gałek ocznych, towarzyszą mu także bóle głowy. Nieleczona nadwzroczność może prowadzić do pogłębienia się wady wzroku, a nawet do poważnych chorób oczu, takich jak jaskra, a to jest już bardzo poważnym problemem.

Jakie są skuteczne metody leczenia krótkowzroczności i dalekowzroczności?

Najlepszym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. Przed dobraniem odpowiedniego modelu należy skorzystać z pomocy specjalisty i wykonać badanie wzroku. Na tej podstawie zostaną dobrane najbardziej odpowiednie soczewki korekcyjne. Najlepsze produkty dostępne są w acuvue.pl. Marka wykorzystuje innowacyjne technologie, takie jak np. LACREON® czy HydraLuxe™, dzięki którym soczewki wyróżniają się najwyższymi, światowymi standardami jakości. To produkty o wielu zaletach, które poprawiają jakość widzenia ludzi na całym świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here