Wieloetapowa rekrutacja to pojęcie bardzo często używane na wymagający proces rekrutacyjny bądź przeciągający się nabór. W rzeczywistości coraz więcej firm świadomie korzysta z wieloetapowych naborów, aby odpowiednio wyselekcjonować kandydatów na dane stanowisko. Od strony kandydatów do pracy wieloetapowa rekrutacja może wprowadzać nieco wątpliwości, zamieszania i niepokoju. Poniżej prezentujemy etapy takiej rekrutacji, podpowiadamy, na co zwracać uwagę oraz odpowiadamy na pytanie, dlaczego pracodawcy stosują tak złożony proces rekrutacyjny.
Dlaczego pracodawcy stosują wieloetapową rekrutację?
Pracodawcy stosują wieloetapową rekrutację z kilku powodów. Pierwszym z nich jest chęć wybrania osoby o najlepszych kwalifikacjach i predyspozycjach. Drugim powodem jest fakt, że stanowisko ma zostać obsadzone na długi okres, a dana firma poszukuje odpowiedniej osoby. Wieloetapowe procesy rekrutacyjne najczęściej stosują firmy zatrudniające osoby z wyższym wykształceniem, w branżach specjalistycznych oraz na stanowiska odpowiedzialne np. kierownicze. Przeważnie stanowiska takie są prestiżowe, więc od kandydatów wymaga się też znacznie więcej. Biorąc pod uwagę zmianę rynku pracy i coraz mocniejszą pozycję pracownika, wieloetapowe procesy rekrutacyjne przechodzić jednak tylko będziemy musli na intratne stanowiska, o które ubiega się wielu kandydatów, a dana firma może sobie pozwolić na nieco dokładniejszy dobór kadry.
Etap 1 – Składanie CV — Wstępna selekcja
Pierwszym etapem wieloetapowej rekrutacji jest składanie CV oraz dokumentacji. Podczas wstępnej selekcji, pracodawca odrzuci aplikacje, które są niekompletne lub nie spełniają norm. Warto więc zatem zadbać o poprawność danych, odpowiednie skompletowanie dokumentów i spełnienie wymogów formalnych, które mogą być “głupią” przyczyna odrzucenia naszego podania. Jeśli mamy do czynienia z wieloetapową rekrutacją i wiemy, że będziemy musieli rywalizować z innymi kandydatami, warto zadbać o referencje, profesjonalne CV, które będzie się wyróżniało czy dołączenie wszystkich certyfikatów i innych dokumentów. Kompletna i poprawna aplikacja z pewnością pomoże prześcignąć nam już na starcie wielu kandydatów i otrzymać zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Ten etap jest stosunkowo prosty do przejścia, jeśli nie popełnimy błędu oraz wykonamy go solidnie. Dobrym posunięciem może być zlecenie wykonania profesjonalnego CV lub przygotowanie całej dokumentacji agencjom pracy czy specjalistom. Z pewnością niewielu kandydatów korzysta z takiej opcji, a poświęcenie kilkudziesięciu złotych na taką usługę zaowocuje przejściem do kolejnego etapu.
Etap 2 – Rozmowa kwalifikacyjna
Drugim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna. Na spotkanie osobiste zapraszani są wyselekcjonowani kandydaci, którzy spełniają wymagania lub wyróżniają się na tle wielu konkurentów. Jest to doskonała okazja, aby przekonać do siebie rekrutera lub pracodawcę. Na spotkanie należy przybyć min. 10 min. przed czasem, aby odnaleźć dany pokój, rozebrać się i przygotować dokumenty. Powinniśmy mieć je ze sobą na wypadek ich braku w firmie. Na rozmowę taką należy ubrać się schludnie i oficjalnie. Najważniejszą kwestią jest spawanie pierwszego dobrego wrażenia. Warto zatem być pewnym siebie, rozmawiać na partnerskiej stopie oraz być profesjonalnym. Do kolejnego etapu przechodzą osoby, spełniające wymagania rekruterów, którzy oczekują właśnie takich cech od pracowników. Po rozmowie kwalifikacyjnej warto podziękować sms-em lub e-mailem za spotkanie, co będzie dodatkowym przypomnieniem naszej osoby rekruterowi i wykazaniem klasy. Na spotkanie powinniśmy też iść z wiedzą o danej firmie oraz przygotowanymi odpowiedziami na pytania, które standardowo padają na takich rozmowach.
Etap 3 – Testy sprawdzające
Kolejnym etapem są testy praktyczne czy sprawdzające. Mają one nieco inną formę niż rozmowa kwalifikacyjna i są to testy teoretyczne lub praktyczne. Przed nimi warto powtórzyć i usystematyzować swoją wiedzę. Dobrym posunięciem będzie też uzyskanie informacji wedle możliwości o tym etapie rekrutacji od np. osób, które aplikowały już na stanowisko lub w sieci od internautów. Czasami kontakt z takimi osobami i uzyskanie podpowiedzi zwiększy nasze szanse na dobry wynik. Nie warto podczas takich testów “ściągać” lub oszukiwać, gdyż jesteśmy już blisko sukcesu, a każda próba oszustwa zostanie prędzej czy później zdemaskowana.
Etap 4 – Złożenie oferty i negocjowanie warunków zatrudnienia
Przedostatnim etapem wieloetapowego procesu rekrutacyjnego jest złożenie oferty przez pracodawcę oraz negocjacje. Jest to pierwszy moment, w którym powinniśmy rozmawiać o pensji, warunkach zatrudnia, urlopie, benefitach, obowiązkach itp. Propozycje te są składane indywidualnie w zależności od wartości, jaką prezentujemy dla pracodawcy. Teoretycznie zgodzenie się na pierwszą propozycję, będzie korzystne dla pracodawcy i zwiększy nasze szanse na angaż w firmie. Jeśli jednak znamy swoją wartość lub propozycja jest znacznie niższa od warunków na rynku, możemy w tym momencie negocjować warunki współpracy. Warto też uzasadnić nasze oczekiwania np. średnimi zarobkami w branży itp. Oferta może być złożona osobiście, telefonicznie czy e-mailowo. W tym momencie warto przedstawić pracodawcy swoje warunki i dbać o swoje interesy. Nawet pomimo wymagającego procesu rekrutacyjnego nie powinniśmy godzić się na pracę na gorszych warunkach od tych panujących na rynku.
Etap 5 – Okres próbny
Zwieńczeniem wieloetapowego procesu rekrutacyjnego jest końcowy etap piąty, czyli okres próbny. Jest to już “ostatnia prosta”, na której wiele zależy od nas samych i naszej postawy. Firmy w ten sposób upewniają się, czy dokonały odpowiedniego wyboru bez zobowiązań. Sprawdzają też tak naszą osobę, łatwość w pracy w grupie czy po prostu dostosowanie się do obowiązków na danym stanowisku. Okres próbny najczęściej jest umową zleceniem lub umową o pracę na czas określony. Umowa taka przeważnie opiewa na miesiąc, dwa lub trzy. W tym czasie powinniśmy prezentować nienaganną postawę, przykładać się do pracy i pokazywać swoje umiejętności. Powierzone obowiązki warto wykonywać rzetelnie i sumiennie, starając się też wykazywać kreatywnością – proponując swoje rozwiązania.