Kiedy warto udać się na psychoterapię rodzinną?

0
503
Kiedy warto udać się na psychoterapię rodzinną

Nawet w najlepszych rodzinach zdarzają się nieporozumienia i konflikty. Jeśli są zbyt trudne do rozwiązania we własnym zakresie, warto udać się do specjalistów, którzy pomogą nam przepracować nieprawidłowości w relacjach rodzinnych. Psychologia przynosi zweryfikowane i skuteczne narzędzie do walki z problemami rodzinnymi: jest to terapia rodzinna. Kiedy warto udać się do terapeuty rodzinnego i jak odbywa się taka praca terapeutyczna w grupie rodzinnej?

Kiedy warto udać się na terapię rodzinną?

Najczęściej cierpimy, gdy w rodzinie:

-pojawia się przemoc

-istnieje problem z konstruktywną komunikacją (wszyscy na siebie krzyczą)

-dochodzi do ochłodzenia relacji, członkowie rodziny unikają wzajemnie swojego towarzystwa

-pojawił się kryzys wywołany okolicznościami niezależnymi (śmierć, rozwód rodziców, utrata zdrowia lub dotkliwe zdarzenia, tj. pożar domu)

Są to sytuacje, w których terapia rodzinna, prowadzona pod okiem specjalistów, może przynieść znaczącą poprawę funkcjonowania całego systemu rodzinnego. Istnieją też sytuacje,w których terapia rodzinna jest wręcz obowiązkowa. Są to następujące okoliczności:

-przemoc fizyczna między członkami rodziny

-zaburzenia odżywiania jednego z członków

-skłonności samobójcze jednego z członków

-stwierdzenie choroby psychicznej jednego z członków rodziny

Jak wyglądają spotkania?

Podczas psychoterapii rodzinnej powinny spotykać się wszyscy członkowie rodziny. Zdarzają się oczywiście odstępstwa od tych reguł i na terapię zapisuje się tylko część rodziny, np. rodzeństwo. Taka sytuacja nie jest jednak optymalna. Zdecydowanie lepiej jest, gdy na psychoterapię rodzinną przychodzą wszyscy mieszkający ze sobą członkowie rodziny, nawet ci, którzy pozornie „nie mają nic wspólnego z problemami niektórych jej członków”. Podstawowym założeniem systemowego podejścia do pracy nad rodziną jest to, że trudności psychiczne przezywane przez jednego z członków rodziny są wynikiem sposobu, w jaki funkcjonują pozostali członkowie rodziny. Spotkania odbywają się nieco rzadziej niż w przypadku psychoterapii indywidualnej. Zwykle członkowie rodziny spotykają się raz lub dwa razy w miesiącu. Jednorazowa sesja trwa około 1-2 h.

Czego dowiemy się podczas psychoterapii rodzinnej?

Gdy udamy się do dobrego specjalisty (warto szukać np. na stronie Lux Med Harmonia), dowiemy się, jakie mechanizmy rządzą powstawaniem konfliktów w naszej rodzinie. Dowiemy się, jakie, uświadomione lub nie, role pełnią poszczególne osoby należące do systemu rodzinnego. Kto przyjął rolę opiekuna, kto kozła ofiarnego, a kto beneficjenta wszystkich ulg? Następnie, dowiemy się, jak te mechanizmy „odczarować”, czyli jak sprawić, aby wszystkim żyło się lepiej. Dobry terapeuta przeprowadzi nas przez ten proces w taki sposób, abyśmy wyszli z terapii wytrenowani w okazywaniu uczuć oraz uwrażliwieni na potrzeby członków swojej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here